środa, 20 kwietnia 2011

historie

1. Kiedyś puściłam mojego szczórka po pokoju na 1 godz . Wyszłam wredyna na pole .Wróciłam po godzinie .Kiedy weszłam do pokoju  zauważyłam że mój szczórek jeszcze sobie gdzieś łazi i nie ma ochoty przyjść do klatki , więc wyszłam spowrotem na pole .Tym razem byłam więcej niż godzine .Wróciłam , wchodze do pokoju i widze że cały dywan jest popypany trotami , w kołdrze są dziury a moje figurki stłuczone !

Oby to się nie powtórzyło....

PS Żeby szczórek czuł się dobrze  to wypuszczajcie go po pokoju żeby pobiegał sobie przez ... godzine .
Jeśli szczurek zrobi coś złego to przezwyczajcie się że tak już to jest 

choroby

Choroby

Aby poznać czy szczur jest zdrowy należy sprawdzić czy: ma doby apetyt, jest aktywny i ruchliwy, ma gładką i śniącą sierść i czy nie jest ona nastroszona. Jeśli zwierze jest chore, należy podawać mu tylko świerzą żywność i to taką jaką najbardziej lubi. Ponadto należy stworzyć biedakowi ciepłe miejsce w którym będzie się czuł bezpiecznie. W razie potrzeby należy skontaktować się z weterynarzem. U szczurków mogą występować takie choroby jak:

Pasożytnicze:

Tasiemiec może zostać połknięty przez szczurka powodując bardzo groźne osłabienie organizmu oraz utrudnia zwierzaczkowi połykanie i żucie. Wszy, pchły oraz pluskwy również powodują osłabienie organizmu, powodują przenoszenie zarazków chorobotwórczych. Świerzbowce natomiast atakują nos, uszy i ogon, miejsca zaatakowane są dla szczurka bardzo swędzące, niszczeniu ulegają włosy, dodatkowo szczury powiększają rany przez drapanie, zwierzęta chudną oraz niechętnie przyjmują pokarm.

Grzybiczne:

Zaatakowany naskórek się łuszczy oraz następuje zgrubienie skóry. Niektóre choroby grzybiczne mogą przebiegać bez żadnych objawów.

Wirusowe:

Biegunka młodych szczurów objawia się żółtawą biegunką i powoduje duże osłabienie organizmu. Niestety może spowodować śmierć młodych szczurków. Enzootyczne zapalenie płuc jest bardzo groźną chorobą ponieważ w przypadku jej wystąpienia nie można praktycznie uleczyć zwierzaka.

Bakteryjne:

Zakaźne zapalenie płuc jest skutkiem osłabienia organizmu i ma objawy takie jak: nastroszenie sierści i podwyższenie temperatury ciała, następnie kaszel i kichanie. Kalibakterioza powoduje osłabienie, nastroszenie i zmatowienie sierści oraz wychudzenie. Skutkami samonelli są: nagły wzrost temperatury, utrata łaknienia, biegunka i wymioty, tej choroby na ogół się nie leczy.

sobota, 16 kwietnia 2011

karmnik

Karmnik to po prostu mała miseczka, w sklepach ze zwierzątkami jest ich duży wybór. Najlepiej aby miseczka była wykonana ze szkła, metalu lub porcelany ponieważ pojemniczek plastikowy może zostać pogryziony. Natomiast poidełko powinno być wiszące ponieważ wodę w miseczce szczurek może wylać lub wrzucić do niej trociny albo po prostu załatwić się do miseczki, woda w poidełku musi być uzupełniana za każdym razem jak szczurek ją wypije, to samo tyczy się suchej karmy która powinna zawsze znajdować się w karmniku.

Oswajanie

Szczurki bardzo szybko przyzwyczajają się do człowieka. Aby osiągnąć  przyjaźń z tym zwierzątkiem należy postępować cierpliwie. W pierwszy dzień w terrarium nie powinno się wyjmować szczurka, przeżył on bowiem coś bardzo stresującego, najpierw jakaś wielka ręka wyjęła go z dotychczasowego mieszkania oddzielając od innych szczurków potem siedział w ciemnym pudełku które ciągle się trzęsło a gdy już ujrzał światło dziennie znalazł się w zupełnie innym obcym miejscu. Choć wiem z własnego doświadczenia że każdy chciałby pogłaskać nowego towarzysza starajmy się w pierwszym dniu to ograniczyć. Na drugi dzień można włożyć rękę do klatki tak aby szczurek ją powąchał a tym samym poznał nasz zapach, nie należy się obawiać żadnego ugryzienia, młode szczurki nawet nie wiedzą że gryzienie to sposób obrony więc bez obaw dajmy poznać mu nasz zapach. Gdy już sam będzie chętnie wąchał naszą rękę i nie będzie się już zbytnio jej bać,  możemy wziąć go na ręce aby lepiej przyzwyczaił się do naszego towarzystwa. Po kilku dniach szczurek będzie się czuł  na rękach bezpiecznie a gdy go wypuścimy na podłogę i przestraszy się czegoś natychmiast przybiegnie nam na ręce. Pamiętajcie, że najważniejszy w oswajaniu tego zwierzątka jest kontakt szczurka z nasza ręką. Nie ograniczajmy tego kontaktu im częściej będzie w towarzystwie dłoni tym bliżej się do nas przywiąże.

Avril

Zrobiłam zdjęcia mojego szczurka . To jest Avril w akwarium :

Chigiena

Szczur sam utrzymuje swoją higienę. Tyko chory lub stary szczurek nie będzie w stanie trzymać futerka i ogona w czystości. Szczurów nie kąpiemy (chyba, że na specjalne zalecenie lekarza weterynarii specjalnym szamponem leczniczym).
Zwykle nie trzeba też przycinać pazurków.
Klatkę sprzątamy przynajmniej raz w tygodniu. .
Poidło i miski myjemy codziennie.
Szczury zazwyczaj nie zwracają uwagi na miejsce oddawania kału.

Umeblowanie klatki

  • można ale nie koniecznie zamocować liczne pięterka, tunele, podesty,

  • domek (gotowe domki dostępne w sklepach zoologicznych, szczególnie te wykonane z nielakierowanego drewna, domki własnoręcznie wykonane np. z doniczki),

  • ściółka - na dno klatki można stosować żwirek drzewny (bardzo dobrze chłonie wilgoć i zapachy), należy go przykryć trocinami i/lub sianem. można umieścić warstwę torfu, kamienie, korzenie i gałęzie (jabłoń, grusza), kępy trawy

  • rury (rolki z papieru toaletowego, kartonowe np. po dywanach, PCV, z materiałów (polar),

  • drabinki z drewna czy ze sznurków (np. naturalne włókno kokosowe),

  • polarowe hamaczki (robione własnoręcznie lub zakupione w sklepach),
  • dobre warunki

  • Szczurom należy zapewnić dobrą wentylację - akwarium lub klatka (polecam akwarium )

  • unikamy przeciągów, wilgoci,

  • klatka nie powinna stać blisko grzejnika, okien, urządzeń elektrycznych (telewizor, radio, lodówka),

  • idealna temperatura: 15 - 27 C,

  • należy unikać zbyt jasnego światła, szczególnie u albinosów (może dojść do uszkodzeń siatkówki).
  • piątek, 15 kwietnia 2011

    choroby i wybór

    Przede wszystkim trzeba upewnić się, że zwierzę jest zdrowe. Najczęstszą chorobą szczurów jest nieuleczalna infekcja układu oddechowego spowodowana bakterią Mycoplasma pulmonis. Choroba jest bardzo zaraźliwa dla szczurów i myszy (dla ludzi nie) i może być również roznoszona przez inne gatunki gryzoni. Okresowa antybiotykoterapia łagodzi objawy kliniczne. W USA infekcja jest tak rozpowszechniona, że większość szczurów jest już zarażona, przez co stają się bardziej podatne na wtórne infekcje bakteryjne. Dotyczy to szczególnie młodych zwierząt, które zapadają na wtórne zakażenia oportunistyczne na skutek stresu wywołanego zmianą dotychczasowego miejsca pobytu. Leczenie młodych szczurów wykazujących objawy chorobowe polega na podawaniu amoksycyliny w dawce 20 mg/kg m.c. 2 × dziennie (chociaż amoksycylina nie jest skuteczna przeciwko mykoplazmom).
    Często pierwszym objawem infekcji układu oddechowego jest kichanie. Zdrowy szczur rzadko kicha. Objawem zaawansowanej choroby jest świszczący oddech. Najlepszym sposobem na ujawnienie tego utrudnionego oddychania jest przegonienie szczura wokół klatki, tak aby nasilić oddychanie, a następnie złapać go i przystawić sobie do ucha - zdrowe zwierzę podczas oddychania nie wydaje żadnych słyszalnych dźwięków.

    jedzenie dla szczura

    Szczury są wszystkożerne (a nie jak się powszechnie sądzi roślinożerne). Zbożowe mieszanki ziarniste dostępne w handlu nie mają wystarczającej wartości odżywczej. Podstawą diety powinny być bloczki lub paczkowane mieszanki specjalnie dobrane dla szczurów. Codziennie należy je wzbogacać o świeże (lub mrożone) owoce i warzywa. Warzywa najbardziej wartościowe pod względem odżywczym to brokuły, kapusta (włoska i pekińska), nasiona fasoli i słodkie ziemniaki. Te dwa ostatnie muszą być przed podaniem ugotowane, pozostałe zaś niekoniecznie, w zależności od indywidualnych preferencji zwierzęcia. Szczury chętnie jedzą także świeże owoce: banany, melony, winogrona, czereśnie i jabłka.Dawać im je można raz na dwa dni

    warunki , wybór , problemy ,cechy

    Podobnie jak inne zwierzęta towarzyszące człowiekowi szczury przejawiają także pewne zachowania niepożądane. Po pierwsze jako gryzonie mają zwyczaj ogryzania przedmiotów (papier, miękki plastik, drewno, tkanina itp.). Jest to cecha indywidualna, gdyż niektóre osobniki ogryzają niemal wszystko, podczas gdy inne wcale. Hodowca musi jednak być przygotowany na takie zachowanie, zwłaszcza w odniesieniu do osobników młodych. Po drugie wiele szczurów znaczy swoje terytoria moczem, przy czym samce przejawiają w tym zakresie większą aktywność, ale na szczęście po sterylizacji problem ten zostaje prawie całkowicie wyeliminowany.
    Dla większości ludzi największym mankamentem posiadania szczura domowego jest jego stosunkowo krótkie życie. Trwa ono mniej więcej 2-2,5 roku, ale niektóre osobniki dożywają nawet 5-6 lat. Odpowiednia dieta i opieka weterynaryjna są najlepszymi sposobami na przedłużenia życia naszym podopiecznym.

    popularność szczurów

    Dlaczego popularność szczurów wzrasta? Podobnie jak inne gatunki gryzoni utrzymywanych przez człowieka są to zwierzęta o niewielkich rozmiarach ciała, czyste, spokojne i łatwe w pielęgnacji, ale mające również pewne cechy charakterystyczne, które odróżniają je od innych gatunków. Po pierwsze są o wiele bardziej inteligentne i potrafią nauczyć się różnorodnych sztuczek. Podobnie jak psy i koty reagują na swoje imię i przybiegają na zawołanie. Mogą także reagować na wiele innych słów. Po drugie szczury są zwierzętami socjalnymi, które uwielbiają przebywać w towarzystwie opiekuna i niemal "błagają" o wypuszczenie z klatki w celu wspólnej zabawy lub chociażby pogłaskania. Te czułe zwierzęta bardzo lubią, gdy drapie się je po głowie, a niektóre mogą lizać rękę opiekuna jak psy. Są bardzo skore do zabaw, np. w chowanego, przeciąganie sznurka itp. Szczury potrafią siłować się z ręką, podobnie jak robią to koty. Inteligencja i wyjątkowa natura tych zwierząt sprawiają, że stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.

    kliknij żeby powiększyć

    szczóry jako towarzysze

    Ponieważ dzikie szczury uważane są za groźne szkodniki, wielu ludzi uprzedziło się do nich i traktuje wszystkie z jednakową niechęcią. Tymczasem udomowione szczury tak bardzo różnią się od swoich dzikich przodków, jak psy od wilków. Podobnie jak inne zwierzęta towarzyszące człowiekowi, szczury były hodowane i selekcjonowane pod względem przywiązania, łagodności i braku agresji (rzadko zdarza się, że gryzą). Są to zwierzęta bardzo czyste i pielęgnujące swą sierść podobnie jak koty. Jedynymi chorobami, które szczury domowe mogą przenosić i którymi może zarazić się człowiek, są grzyby, tropikalne roztocza Liponyssus bacoti oraz bakteria Streptobacillus moniliformis, wywołująca tzw. gorączkę szczurzą. Są to jednak przypadki bardzo rzadkie. Niektórzy ludzie są przewrażliwieni na punkcie długiego, gołego szczurzego ogona. W rzeczywistości pokryty jest on krótkimi włosami i ma gładką, jedwabistą strukturę.

    kliknij żeby powiększyć

    barwa szczórów

    Szczury spotykane są w wielu odmianach barwnych, np. cynamonowej, himalajskiej, niebieskiej, czekoladowej, bursztynowej, płowej, syjamskiej oraz bardziej popularnych: białej, czarnej, beżowej czy aguti. Niektóre barwy są jednolite lub stanowią jedynie wzór na tle innego ubarwienia. Najpopularniejszym wzorem jest tzw. kaptur - zwierzę wygląda jakby miało założony na głowę barwny kaptur, podczas gdy pozostałe części ciała są jednolicie białe. Innym często spotykanym wzorem są białe kończyny oraz brzuch. Wiele barw i wzorów występuje zarówno u szczurów normalnowłosych, jak i tzw. reksów. Istnieją także szczury bezwłose, które mogą być różowe lub ciemnocieliste, różnookie (tęczówki w obydwu oczach są odmiennie zabarwione) oraz tzw. dumbo, z dużymi uszami położonymi po bokach głowy. Dla ludzi, którzy nie lubią szczurzych ogonów, wyhodowano odmianę bezogonową (tzw. manx). Bardzo ważne jest, by nie dopuścić do ich przegrzania, gdyż to właśnie ogon jest termoregulatorem szczura. Sklepy zoologiczne zaczynają sprzedawać coraz więcej ciekawych i niezwykłych odmian, jednak z reguły są one dostępne jedynie poprzez zrzeszonych w klubach hodowców.
    to jest szczur kapturowy

    bloog

    Od dzisiaj czyli 15.04.11 będe prowadzić blooga o szczórach domowych .Są one wspaniałymi zwierzętami .Zauważyłam to kiedy kupiłam sobie jednego w  zoologicznym .Mój nazywa się Avril , to dziewczyna i już sporo urosła .Ma białe futerko i jest trochę szara na głowie .


    dam jej zdjęcie w innym poście jak mi się uda :D